Hukuk Fakültesi
|

Arabuluculuk

Arabuluculuk, uyuşmazlığa düşmüş tarafların mahkeme dışında tümüyle bağımsız ve tarafsız bir üçüncü kişinin yardımı ile kendi çözümlerini kendilerinin bulmasına imkân sağlayan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. 2012 yılında yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile Türk Hukuku'nda arabuluculuk yasal bir zemine kavuşmuştur. Arabulucu olabilmek için öncelikle Arabuluculuk Temel Eğitim Programına katılmak, ardından arabuluculuk yazılı sınavına girmek gerekmektedir. Fakültemiz, T.C. Adalet Bakanlığı’nın arabuluculuk temel eğitim programı için izin verdiği kurumlardan biri olup, 2013 yılından itibaren bu programları gerçekleştirmektedir.

Ayrıca fakültemiz, Arabuluculuk Kanunu’nun 6’ncı maddesinin üçüncü fıkrası gereğince, T.C. Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen iş hukuku, ticaret hukuku ve tüketici hukuku genel uzmanlık alanları ile sigorta hukuku ve inşaat hukuku özel uzmanlık alanlarında da izinli olup, söz konusu alanlarda arabuluculuk genel ve uzmanlık eğitim programları düzenlemektedir.

Fakültemiz tarafından düzenlenen güncel arabuluculuk eğitimlerine buradan ve web sitemizin Duyurular kısmından ulaşabilirsiniz.