Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Üniversitemiz ve İŞKUR’ dan ortaklaşa Kongre

single

   2009 yılından bu yana Avrupa Rehberlik Merkezi faaliyetlerini yürüten İŞKUR, Üniversitemiz işbirliği ile bu yıl ilk kez Uluslararası katılımlı "I. Uluslararası İş ve Meslek Danışmanlığı Kongresi" Bilkent Otel de düzenlendi. 2 gün sürecek olan kongreye Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin DOĞAN, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret YAZICI, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali ÖZKAN, katıldı.

   Kongre açılış konuşmasını yapan Genel Müdür YAZICI, "İŞKUR' un 3 bin 900 civarında iş ve meslek danışmanı olduğunu belirterek, "2011'deki işe yerleştirme rakamımız yaklaşık 350 bin, 2012'de 550 bin ve 2013'de 600 bin olduğu için hepinize çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

  Yazıcı, tüm çalışma arkadaşlarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda kurum olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirterek şöyle konuştu: "İŞKUR 1946 yılında kuruldu. Kurumun 2003 yılında ciddi bir yapılanma sürecine girdi, 2008 yılında çok önemli bir maddi imkana kavuştu, 2013 yılında da Türkiye ve uluslararası arenada ciddiye alınan ve saygı duyulan bir kurum olma özelliğine kavuştu. Bugün itibarıyla İŞKUR' un 3 bin 900 civarında iş ve meslek danışmanı var. 2011'deki işe yerleştirme rakamımız yaklaşık 350 bin, 2012'de 550 bin ve 2013'de 600 bin olduğu için hepinize çok teşekkür ediyorum. Artık dikkatimizi eğitimli iş gücüne yönelttik. Bu durum iş ve meslek danışmanı arkadaşlarımızın omuzlarına ekstra bir yük yüklüyor. Bu yükün altından kalkacağımıza inancımız tamdır. "

   Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN’ da teknolojik olarak meydana gelen gelişmeler ve dünyadaki iletişimin hızının artmış olmasının toplumda çok fazla bilinmeyen yeni meslekleri ortaya çıkardığını söyledi. Doğan, 81 ildeki üniversitelerde birçok yeni programın açılmasında kendi aralarında rekabetin başladığını anlattı. Bu noktada iş ve meslek danışmanlarına çok büyük sorumluluk düştüğüne dikkati çeken Rektörümüz şöyle konuştu : "Bu yüzden İŞKUR ile üniversiteler arasında çok yakın organik bir iletişimin mutlaka olması gerekir. Ülkedeki istihdama ihtiyaç olan alanların tespiti ve eğitim programlarının bu alanlara yönlendirilmesi gibi konularda mutlaka öncelikli bir işbirliğinin olması gerektiğini düşünüyorum. İş ve meslek danışmanlarının bir 'kariyer meslek' olarak tanımlanması gerekir.”  Sayın Rektörümüzün bu ifadesi büyük alkış aldı.

   Konuşmaların ardından  Rektörümüz Prof. Dr. Sayın DOĞAN, Prof. Dr. Yıldız KUZGUN ile kongrenin bilim kurulu üyelerine katkılarından dolayı plaket verildi. İki gün sürecek kongre boyunca istihdamla ilgili alanında uzman kişiler konuşmalar gerçekleştirecek.

Kongreye ayrıca, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali KUMBUZOĞLU ile akademisyenler ve İŞKUR çalışanları katıldı.

Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Metin DOĞAN' ın Konuşma Metni