Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Marka Şehirler için Kent Ekonomileri Forumu

Rektörümüz Prof.Dr. Metin Doğan Rixos Otel'de AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Marka Şehirler için Kent Ekonomileri Forumu"na katıldı.

   Türkiye'de 80. kez düzenlenen toplantı ildeki üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını, belediye başkanlarını ve alanında uzman kişileri bir araya getirdi. Gelecekte Ankara nasıl olmalı konulu  projelerin tartışıldığı toplantıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti İl Başkanı Murat Alparslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda Ankara'nın ekonomisi, turizmi, sanayisi ve kente ilişkin pek çok bilgi tartışıldı.

   Marka Şehirler için Kent Ekonomileri Forumu'nun 80.sini Ankara'da gerçekleştirdiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Sadece Ankara değil, birçok büyükşehir için metrolar önümüzdeki dönemde devreye girecek." diye konuştu.
OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı düzelen sadece 5 ülkenin olduğunu dile getiren Babacan, Türkiye'nin söz konusu ülkeler arasında en hızlı düzelen ülke olduğunu ifade etti

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hazırladığı sunumu foruma katılanlarla paylaştı. Gökçek, Ankara'nın ekonomisini ayağa kaldırma ve Ankara'nın daha yaşanılabilir yer olması için proje ürettiklerini söyledi.

   Üniversitemiz İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Barca’ da “kentin ekonomisi için uzun vadeli vizyon, hedefler, vizyoner projeler konulu” bir konuşma gerçekleştirdi ve önümüzdeki 10 yıl içinde ve ardından  2023 ötesinde kentin ekonomisinin hangi yönde ve nasıl değişmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.