Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

single

Gücünü milletimizin ortak iradesinden alan Cumhuriyet, milletimizin azmiyle ve büyük bir iman gücüyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseridir.

    Milli varlığı sona ermiş varsayılan büyük bir Milletin, Mustafa Kemal Atatürk’ ün önderliğinde  istiklalini kazanmak için; çoluğu-çocuğu, genci-yaşlısı, kadını-kızı,Türk-Kürt-Arap-Laz-Çerkez-Arnavut- Boşnak Tatar-Sünni-Alevi diğer tüm unsurlarıyla verdiği destansı mücadelelerin sonunda büyük bir zafere ulaştığı Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir Devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışının 90. Yıldönümünü büyük bir coşku ve mutlulukla kutlamanın heyecanı içindeyiz.

    29 Ekim 1923 Tarihinde Cumhuriyet’ in ilanı ve Milletin kayıtsız şartsız egemenliği kabul edilerek bağımsızlık mücadelesinin ruhu ortaya konmuştur. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ‘’ Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir. Yönetim şekli, halkın mukadderatını bizzat ve fiili olarak yönetmesi ilkesine dayanır. Türk Milleti’ nin öz yapısına ve geleneklerine en uygun yönetim Cumhuriyet yönetimidir’’ diyerek Milletin egemenliğinin esas alındığını ilan etmiştir.

    Türkiye Cumhuriyeti, belli aralıklarla karanlık mihrakların girişimleriyle içerden ve dışarıdan çökertilme girişimlerine maruz kalmasına rağmen her defasında Türk Milletinin ferasetiyle bu girişimlerin üstesinden gelmiş, aradan geçen 90 yılda başta demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ulaştırma olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti içinde barındırdığı farklı değerleri, ileri demokrasisi, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır.

    Türkiye Cumhuriyeti önünde uzanan aydınlık yolda, emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek, çağdaş ve medeni bir yaşamın sadece dünyanın belli bölgesinde yaşayan ülkelerine ait bir değer olmadığını, her insanın dini inancı, ırkı, rengi ve kültürü dikkate alınmaksızın insan onuruna yakışacak şartlarda yaşama hakkına sahip olduğunu savunan ve her platformda mazlum halkların savunucusu olan bir ülke olmuştur. Artık Türkiye Cumhuriyeti muasır medeniyet seviyesine ulaşmaya çabalayan bir ülke değil, bu seviyeyi zorlayan, hatta şekillendiren en güçlü adaylardandır.

    İçinde bulunduğumuz konjonktür bize, özellikle yüksek öğretim camiasına ve genelde Milletimizin her ferdine daha fazla sorumluluklar yüklemektedir. Bölgemize ve dünyanın geneline örnek bir yapı ve yaşam tarzı sergilemek ve Atalarımızdan aldığımız mirası gelecek nesillere içinde yaşanılan asrın sorunlarına cevap verecek şekilde geliştirerek ulaştırmak için ayrıştırmaya dönük kışkırtmaların, tezgahların, senaryoların figüranı olmayacak, üzerinde tarihi mirasın sorumluluğunu hisseden, bu günü kavrayan ve geleceğe ışık tutacak ilme, irfana, vicdana ve mücadele ruhuna sahip olacak nesiller yetiştirmek şiarımız olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti ancak bu şekilde ‘’ ilelebet payidar kalacaktır.’’

    Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, eşsiz fedakarlıkla milletimizin gönlünde taht kuran ve ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anarken, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ailesi adına Yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı’ nı kutluyor, saygılar sunuyorum.

Prof. Dr. Metin Doğan

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü