Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Bilkent Yerleşkemizin Temel Atma Töreni

single

    Üniversitemiz Temel Sağlık Bilimleri Kampüsü ve Laboratuar Binasının da içinde Bulunduğu Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ‘nün temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda Bakanlar ve Milletvekilleri ve Rektörümüz Prof. Dr. Metin Doğan’ın da içinde bulunduğu geniş katılımlı bir törenle, 18/09/2013 Çarşamba günü atıldı.

Yatırım süresi 42 ay olarak planlanan, ancak Başbakan Erdoğan’ın talebiyle yapım süresi 2016 Nisan ayına çekilen, toplam 1 milyon 204 bin 713 metrekare yerleşim alanına sahip ve  13 bloktan oluşacak Sağlık Kampüsünde 119 ameliyathane salonu, kapalı ve açık otoparklar ile helikopter pisti planlanmıştır. Dünyanın tek seferde inşa edilecek en büyük sağlık kampusu olan, Avrupa’nın en büyük sağlık tesisi Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü’nün temellerini atan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan acil servisler dahil, toplam yatak kapasitesinin 4 bin 376 olacağını söyledi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Atatürk Eğitim-Araştırma Hastanesi’nin halihazırda faaliyet gösterdiği Sağlık Kompleksi tamamlandığında Üniversitemiz dünyanın en büyük Tıp Fakültesi olacaktır.

 

Ankara Entegre Sağlık Kampüsü Projesine ilişkin bilgiler şöyledir:

 

Yer: Ankara İli, Bilkent, 29104 ada, 6 parsel ile 29185 ada 1 parsel

Toplam Yerleşim Alanı: 1.204.713 m2

Detaylı bilgi için tıklayınız.