Ankara Yıldırım Beyazıt University
|

GLOBELICS Uluslararası Konferansı Gerçekleştirildi

single

    10 yılı aşkın bir süredir düzenlenmekte olan ve bugüne kadar Çin, Rusya, Hindistan, Senegal, Arjantin gibi geniş bir coğrafyada gerçekleştirilen GLOBELICS konferansının 11.’sine ülkemiz ev sahipliği yapıyor. Etkinlik, Ankara Kalkınma Ajansı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikaları Araştırma Merkezi (ODTÜ TEKPOL), Yıldırım Beyazıt Üniversitesi REKMER Rekabet Araştırma Merkezi ve GLOBELICS (The Global Network for the Economicsof Learning, Innovation and Competence Building Systems) ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

11 – 13 Eylül 2013 tarihleri arasında ODTÜ’de gerçekleştirilecek olan konferansın bu yılki teması “Artan küreselleşme çağında girişimcilik, inovasyon politikası ve kalkınma” olarak belirlendi. 

    Gelişmiş ülkelerde ve gelişen ekonomilerde, inovasyon ve teknolojik değişim süreçlerinin ekonomik ve toplumsal yapıya yansımalarını araştırmak amacıyla, dünyanın çeşitli bölgelerindeki akademisyenlerce oluşturulmuş bir ağ olan GLOBELICS’in düzenlediği Konferansa Avrupa, ABD, Güney Amerika, Orta  Avrupa, ABD, Güney Amerika, Orta Doğu ve Afrika’dan konusunda uzman uluslararası üne sahip davetli konuşmacılar katılacak. 45 farklı ülkeden 300’e yakın araştırmacı ve politika yapıcıyı bir araya getirecek bu etkinliğin açılış oturumu 11 Eylül 2013 tarihinde saat 09:30-11:00 arasında ODTÜ-İİBF B Binası G110 numaralı amfide yapıldı. Konferansın açılış konuşmalarını sırasıyla ODTÜ-TEKPOL müdürü Prof. Dr. Erkan Erdil; GLOBELICS başkanı Prof. Dr. Jose Eduardo Cassiolato, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar; Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan; Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve son olarak TÜBİTAK başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak yaptı.Konferansın ana davetli konuşmacısı Maastricht Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Luc Soete  ODTÜ-İİBF B Binası G110 numaralı sınıfta “Innovation, Technological Unemployment and Shifting Wealth” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Konferansta, UNU-MERIT direktörü Prof. Dr. Bart Verspagen ve ”ulusal inovasyon sistemi” yaklaşımının isim babası Prof. Dr. Bengt-Ake Lundvall gibi pek çok alanlarında uluslararası düzeyde tanınmış akademisyen bir araya geldi. İnovasyon, girişimcilik ve bölgesel kalkınma dahil 7 özel oturum ve 50 paralel oturumun gerçekleştirileceği konferansta toplam 170 akademik bildirinin sunulması planlanıyor.