Ankara Yıldırım Beyazıt University
|

Protez-Ortez’de İnovasyon Sempozyumu, AYBÜ ev sahipliğinde başladı

single

Türkiye'den birçok konuşmacı ve sektör temsilcisini bir araya getiren sempozyumun açılış konuşmasını AYBÜ rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Erbahçeci  yaptı. Erbahçeci, sempozyumun temasını ‘’Protez-Ortezde güncel gelişmeleri ve girişimciliği içeren yenilikçi yaklaşımları hedef almak’’ olarak açıkladı. Ardından sayın İbrahim Aydınlı Ortez ve Protez’in insan vücudunun ayrılmaz bir parçası olduğuna ve vucüt bütünlüğünün önemine değindi. Sempozyum, 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası'nda Dünya Şampiyonluğu elde eden Ampute Futbol Milli Takımı oyuncuları söyleşisiyle devam etti.

Sempozyumda, yeni nesil protez-ortez uygulamaları, klinik workshopları, 3D teknolojilerinin protez ortez alanındaki yeri, protez-ortezde inovasyonun bugünü ve geleceği, inovasyon süreçlerinde projelendirme basamakları, kaynakları ve saha örneklerini kapsayan konular masaya yatırıldı. Sempozyumda JETR dergisi ekinde ve sempozyum web sayfasında yayınlanmak üzere en iyi üç bildiriye derece belgeleri verildi.

Bilimsel etkinlikler ve eğitimler düzenlemek, teknolojik gelişmeleri yansıtmak, protez ve ortez kaynaklarının ilerleme biçimi hakkında bilgi vermek, ulusal ve uluslararası kuruluşların deneyimlerini paylaşmak, protez-ortez alanında çalışan hekim, fizyoterapist, mühendis, prostetist-ortotistler arasındaki bilgi alışverişini sağlamak, güncel gelişmeler ışığında genç araştırmacılar ve klinisyenler için yeni fikirler oluşturmayı amaç edinen sempozyum 10 Aralık 2022 Cumartesi günü de devam edecek.