Spor Bilimleri Fakültesi
|

Kılavuz

GÖREVE BAŞLADIKTAN SONRA YAPILACAK İŞLEMLER
İŞLEM AÇIKLAMA
ÖZLÜK İŞLEMLERİ Fakültemizde göreve yeni başlayan personelin;
  • Tebliğ Tebellüğ Belgesi,
  • Kimlik Bilgi Formu,
  • Mal Bildirimi Beyan Formu,
  • Aile Yardım Bildirimi,
  • Aile Durum Bildirimi,
  • Etik Sözleşmesi,
  • Personel Bilgi Formu,
  • 2 Fotoğraf,
şahsi dosya oluşturmak üzere tanzim edilerek, bilgi ve belgelerin Fakültemiz personel işlerine teslim edilmesi gerekmektedir.
HESAP İŞLEMLERİ Üniversitemiz maaş ödemelerini Halk Bankası üzerinden yapmaktadır. Ulus semti Denizciler Cd. No: 20'de bulunan Merkez Halk Bankası şubesinden hesap açtırmanız gerekmektedir. Konum bilgileri için Tıklayınız…
PERSONEL KİMLİK KARTI Personel kimlik kartı basım işlemleri, Esenboğa Merkez Külliyesi C Blok 1’nci katta bulunan Üniversitemiz Personel Daire Başkanlığında gerçekleştirilmektedir. İlgili birime müracaat ederek teslim alabilirsiniz.
KURUMSAL E-POSTA İŞLEMLERİ Üniversitemizin kampüs hizmetlerinden @aybu.edu.tr uzantılı e-posta adresiniz ile hızlı ve sorunsuz bir şekilde faydalanabilmektedir. Kurumsal e-posta açtırma işlemleri için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.
EBYS GİRİŞ İŞLEMLERİ Fakültemize katılış işlemleri tamamlandıktan sonra yapılacak yazışmalar için, Kullanıcı adı, şifresi, S-imza yetki işlemleri için talep oluşturulması gerekmektedir. İdari görevinizin olması durumunda da E-İmza sertifikasyon cihazı için Fakültemiz Sekterliğinden, istenilecek bilgilerle birlikte talep oluşturulması gerekmektedir.
Üniversitemizdeki akademik ve idari birimlerin tamamında, bilgisayar ortamında resmi yazışmaların yapıldığı bilgisayar yazılımının adı (Elektronik Belge Yönetim Sistemi) EBYS’dir. Bu yazışmaları görmek ve cevap verebilmek için EBYS’e girmeniz gerekmektedir. E-imza cihazı olmadan da kullanıcı adı ve şifrenizle EBYS’ye girebilir, size gönderilen resmi evrakları okuyabilirsiniz.
EBYS üzerinden resmi bir yazı yazmanız ve imzalamanız gerekirse e-imza cihazı gerekmektedir. E-imza cihazı tarafınıza ulaşana kadar sayısal imza (s-imza) ile işleminizi geçici olarak yapabilirsiniz. Bu işlem için kullanmış olduğunuz bilgisayarınızda gerekli programların yüklenmiş olması gerekmektedir. Program yükleme işlemini Bilgi İşlem Daire Başkanlığı internet sayfasında bulunan açıklamalar ile şahsi olarak yapabilir veya ilgi birimden Arıza Takip Sistemi üzerinden talep oluşturarak teknik destek alabilirsiniz. ATS sistemine erişim için https://abs.aybu.edu.tr/ adresini ziyaret ediniz.
EBYS üzerinden Yıllık İzin Formu Doldurma Kılavuzu için tıklayınız…
ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ Öğrenci not girişleri, müfredat, dersler, danışmanlıklar vb. bu sistem aracılığıyla yapılmaktadır. OBS’ye girebilmek için kullanıcı adı ve şifrenizi Fakültemiz Sekreterliğinden almanız gerekmektedir. İşlem için https://obs.aybu.edu.tr/oibs/akademik/login.aspx adresini ziyaret ediniz.  
AKADEMİK BİLGİ SİSTEMLERİ ORCİD Numarası, akademisyen veya araştırmacıların isim benzerlikleri, soy isim değişiklikleri veya Türkçe karakter sorunlarıyla ilgili aksaklıkları engelleyebilmek için ücretsiz dijital kimliktir. Sayfada yeni hesap için istenilen bilgileri doldurarak hesap oluşturmalı ve eğitim, çalışma vb. bilgilerinizi girmelisiniz. İşlem için https://orcid.org/ adresini ziyaret ediniz.
AVESİS, Üniversitemize ait akademik verileri, performans istatistiklerini YÖKSİS ile uyumlu şekilde otomatik veri transferi yapılabilen yazılımdır. Kurumsal e-postanız ile @ybu.edu.tr uzantısı olmadan avesis ekranında hesap oluşturabilirsiniz. Yeni kayıtta yöksisten ekle butonu aktif ise ekleme yapabilirsiniz. İşlem için  https://avesis.aybu.edu.tr adresini ziyaret ediniz.
YÖKSİS, Akademik personelimizin özgeçmişlerini girebilecekleri bu modül öğretim görevlilerimizin detaylı bilgilerini tutmaktadır. Personel Daire Başkanlığınca, üniversitemize yeni başlayan akademik personelin göreve başlama yazısı kendilerine ulaştığında, YÖKSİS için bu personele onay verilir ve işe girişte vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilen kod ile YÖKSİS’ e giriş yapılır.