SBF Buluşmaları 23 European Commission Erasmus Jean Monnet Programımız Gerçekleştirilmiştir.

AB- TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN MEVCUT DURUMU

13 ARALIK 2018

 

Avrupa Komisyonu, Jean Monnet Programı kapsamında, Orta-Anadolu Avrupa Mükemmeliyet Merkezi (ANAMER) tarafından Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Esenboğa Külliyesi’nde organize edilen “AB-Türkiye İlişkilerinin Mevcut Durumu” başlıklı etkinlik yapıldı. Açılış̧ konuşmasını AYBÜ Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan yaptı. Konuşmasında Türkiye ile AB ilişkilerinin öneminden bahsettikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesinde Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde Avrupa Entegrasyon sürecine dikkat çekildiğini ve hem lisans hem de yüksek lisans seviyesinde bu alana yönelik dersler verildiğini belirtti. ANAMER’in, AB konularında, çalışan üniversiteler arasında bağlantılar ve disiplinler arası sinerji yaratmayı amaçlayan ilk Türk projesi olduğunu söyledi. Ardından AB-Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger, Gümrük Birliği modernizasyonu ve Türkiye-AB ilişkileri üzerine konuşmasını yaptı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. İlk oturumun bitiş̧ konuşmasını AYBÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kudret Bülbül yaptı. Konuşmasında Türkiye ile AB’nin daha fazla işbirliğine girmesinin yararlı olacağını vurguladı.

 

Panel oturumu, Prof. Dr. Angelo Santagostino konuşmasıyla açıldı. Ardından ANAMER’in desteğiyle Paris’te yaz okuluna katılan öğrenci Edibe Kala, deneyimlerini içeren bir konuşma yaptı. Ardından Doç. Dr. Giray Sadık, AB güvenlik politikaları ve Türkiye’nin önemi, Doç. Dr. Hatice Yazgan, Türkiye’nin AB üyeliği, Doç. Dr. Ali Onur Özçelik bölgesel ilişkilerde Avrupalılaşmanın etkisi, Doç. Dr. Müge Tunaer Vural AB-Türkiye ticareti üzerine ve Dr. Fatma Özgü Serttaç enerji arzı güvenliği ve Türkiye’nin önemi üzerine konuşmalarını yapmıştır. İkinci oturumun bitiş̧ konuşmasını Doç. Dr. Fatih Cemil Özbuğday yapmıştır.

 

 

Doç. Dr. Giray Sadık

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi’nde, yüksek lisans eğitimini Sabancı Üniversitesinde, doktora eğitimini Georgia Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesidir.

 

Doç. Dr. Hatice Yazgan

Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde, Yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi ve Durham Üniversitesi’nde, doktora eğitimini ise Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlamıştır. Çankırı Karatekin Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesidir.

 

Doç. Dr. Ali Onur Özçelik

Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini Birmingham Üniversitesi’nde, doktora eğitimini Sheffield Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesidir.

 

Doç. Dr. Müge Tunaer Vural

Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi ve  London School Of Economics’te, doktora eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi iktisat bölümünde tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi, iktisat bölümünde öğretim üyesidir.

 

Doç. Dr. Fatih Cemil Özbuğday

Lisans eğitimini Başkent Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi ve  Tilburg Üniversitesi, doktora eğitimini Tilburg Üniversitesi iktisat bölümünde tamamlamıştır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, iktisat bölümünde öğretim üyesidir.

 

Dr. Fatma Özgü Serttaş

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi, yüksek lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi, doktora eğitimini ise Iowa State Üniversitesi iktisat bölümünde tamamlamıştır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, iktisat bölümünde öğretim üyesidir.

 sbf-1sbf-2sbf-3sbf-4sbf-5sbf-6sbf-7sbf-8sbf-9sbf-10sbf-11sbf-12

<