Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
|

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı Öğrencilerimiz 2190 Kitap Toplayarak Bir Kütüphane Oluşturdular

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım programı öğrencilerinin Proje Yazarlığı dersi kapsamında düzenlediği "Köy Okuluna Kitap Toplama Sosyal Sorumluluk Projesi" adı altında hayata geçirilen proje başarıyla tamamladı.

Üniversite öğrencilerinin yaptıkları araştırmalar sonucunda, Kavaklı İlkokulu ve Ortaokulu'nda bulunan öğrencilerin yaş düzeyine yönelik kitapların bulunmadığını ve yeterli sayıda kitaba sahip olmadıklarını öğrenmişlerdir. Bu bilgiyi edinen öğrencilerimiz derhal harekete geçerek bir proje düzenlemişlerdir. "Bir Kitap Bin Çocuk" Sloganı ile 1-18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirdikleri bu projede kardeş okul olarak belirledikleri Yusuf Elitaş İmamhatip Ortaokulu, Altındağ Anadolu İmamhatip Lisesi, Altındağ Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu'nun da yardımları ile toplamda 2190 kitabı Kavaklı İlkokulu ve Ortaokulu'nda bulunan öğrencilere kavuşturmuşlardır. Yeni kitaplara kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrenciler büyük bir heyecan ile öğrencilerimizin getirdiği kitapları okumaya başladılar.

Kitap toplama projesini gerçekleştiren öğrencilerimiz; Zeynep Akça "Okullarına kitap bağışı yaptığımız çocukların heyecanı ve gözlerindeki mutluluk ışıltısını görmek beni ve arkadaşlarımı çok mutlu etti böyle bir sosyal sorumluluk projesi yürüttüğümüz için çok mutlu olduk projemizi destekleyen Üniversitemize çok teşekkür ediyoruz.", Melike Kara "Bu gerçekleştirdiğimiz proje ile yardımlaşmanın ne kadar kutsal ve güzel bir şey olduğunu öğrendim. Çevremiz ve ağaçlarımız için geri dönüşüme hepimiz dikkat etmeliyiz. Bu davranışımızın hepinize örnek olmasını umut ediyorum. Projeyi gerçekleştirmek için bizden yardımlarını esirgemeyen başta Öğr. Gör. Hacı Kaya hocamız olmak üzere herkese teşekkürlerimi sunuyorum.", Ayşenur Erişti "Okuyup kenara attığımız , önemsemediğimiz bu kitaplar çocukların geleceğe açılan bir kapısı oluyor. Açılan bu kapıda onların umutlarına destek olmak bizim vazifemizdir.", Yusra Albadr "Gerçeklestirdiğimiz 'Bir kitap bin çocuk' projemizin başarılı şekilde amacına ulaşması mutluluk veriyor. Kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaç eden projemiz çocukların kendilerini daha iyi ifade ederek iletişim becerilerini gelişmesi, aynı zamanda kitap okuyan çocukların analitik düşünerek sorgulama bilincinin gelişmesini sağlıyor. Bu da geleceğimiz olan çocuklara yapılabilecek en iyi iyiliklerden olduğunu düşünüyorum." açıklamalarında bulundu.

Proje kapsamında kitap toplama projesinde en çok kitabı toplayan Şehit Yusuf Elitaş İmam Hatip Ortaokulu 7-A öğrencilerine ödül töreni gerçekleştirildi.

Köy Okuluna Kitap Toplama Sosyal Sorumluluk Projemizin temel amacı; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırarak; çocuklarımızın kendilerini ifade ederek iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemek; toplumsal duyarlılığı yüksek , yardımlaşma ile yorumlama becerisi kazanmış ,  analitik düşünen, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade eden, algılama gücü yüksek,  sorgulayan bireyler yetiştirilmesini sağlamaktır.