Psikoloji Bölümü
|

Genel Psikoloji (YL) İngilizce

2023-2024 güz dönemi için genel psikoloji yüksek lisans programımıza öğrenci alımı yapılacaktır. Başvurular için AYBÜ SBE web sitesini takipte kalınız.

Program Tanıtımı ve Başvuru Koşulları

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Psikoloji Ana Bilim Dalı Psikoloji İngilizce Yüksek Lisans Programı, 2014 yılından bu yana eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. Programımız kapsamında, öğrencilere ağırlıklı olarak Sosyal Psikoloji, Uygulamalı Sosyal Psikoloji, Endüstri-Örgüt Psikolojisi ve Gelişim Psikolojisi alanlarında hem kuramsal hem de yöntemsel açıdan uzmanlaşma imkânı verilmektedir. Ders havuzumuzu yapılandırırken, psikolojinin farklı alt alanları arasında “disiplin-içi” karşılıklı işbirliğini destekleyici yaklaşım izlenmiştir (Örn., Sosyal-Kişilik, Sosyal-Gelişim, Sosyal-Siyaset, Sosyal-Deneysel psikoloji vb.). 

Öğrencilerin programdan mezun olabilmeleri için, sekiz ders almaları, seminer çalışmalarını tamamlamaları ve ardından danışmanları yönetiminde tez yazmaları gerekmektedir. Bölümümüzün öğrencilerine sunduğu zorunlu ve seçmeli derslerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yabancı Dil Muafiyet Sınavı (YDMS) ve başvurularla ilgili diğer duyurular için Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne buradan ulaşabilirsiniz.

GENEL PSİKOLOJİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI (İNGİLİZCE)
Kimler Başvurabilir?
4 Yıllık Psikoloji Lisans Mezunu Olmak
Kontenjan ve Sınav Tarihleri
Her yıl değişebilmekte olup başvuru dönemlerinde AYBÜ SBE web sitesinde ilan edilmektedir
Başvuru Şartları
ALES YABANCI DİL
(YDS-YÖKDİL)
NOT ORTALAMASI
70 80 76.66 (100'lük sistem) - 3.00/4
Ayrıca başvuru yapan adaylardan;
Niyet Mektubu (İngilizce)
Özgeçmiş
AYBÜ Psikoloji mezunu olmayanlardan 2 adet referans iletişim bilgisi