Psikoloji Bölümü
|

Genel Bilgiler

AYBÜ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ

AYBÜ Psikoloji Bölümü ulusal ve uluslararası ölçütlere göre standart psikoloji lisans eğitimi yanında disiplinler arası yaklaşımları da yansıtacak şekilde kuramsal ve uygulamalı bir eğitim-öğretim olanağı sunmaktadır.  Bu hedefler doğrultusunda, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Psikoloji Bölümü, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Lisans seviyesinde eğitim-öğretime başlamıştır. Aynı dönem, bölümümüzde Sosyal ve Uygulamalı Sosyal  Psikoloji alanında yoğunlaşan Psikoloji Bilimleri Yüksek Lisans Programı açılmış ve öğrenci almıştır. 2012 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Psikoloji Bölümü İngilizce Psikoloji Yüksek Lisans  ve 2014 İngilizce Psikoloji Doktora Programlarını açarak bu düzeylerde de eğitim-öğretime başlamıştır. 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için bölümümüzde Uygulamalı (Klinik) Psikoloji alanında yüksek lisans programı öğrenci alımına başlamıştır.

Bölümümüzün lisans seviyesinde örgün öğretim, Psikoloji Bilimleri Yüksek Lisans Programı ve Psikoloji Doktora Programı  eğitim programlarının eğitim dili İngilizce; Uygulamalı (Klinik) Psikoloji Yüksek Lisans Programının eğitim dili ise Türkçe’dir.  Disiplinler arası yaklaşımları önemseyen bölümümüz, öğrencilerine çift anadal ve yandal olanakları sunmaktadır.

Bölümümüz, 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren  Esenboğa Merkez Külliyemizde lisans düzeyinde eğitim ve öğretime devam etmektedir. 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren sadece Örgün Öğretim Programımıza (%100 İNGİLİZCE) öğrenci alınmaktadır.  Örgün öğretim kapsamında hazırlık okuyacak öğrencilerimiz Yabancı Diller Yüksekokulunun bulunduğu Etlik Yerleşkesinde hazırlık eğitimi göreceklerdir. Lisansüstü düzeyindeki derslerimiz Esenboğa Merkez Külliyesinde gerçekleşmektedir. 

Bölümümüzde 15 tam-zamanlı öğretim üyesi ve 15 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Bölümümüzün temel ilkesi hem lisans hem lisansüstünde ilgili derslerin alanın uzmanı hocaları tarafından verilmesidir (Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Gelişim Psikolojisi, Deneysel Psikoloji, Uygulamalı Psikoloji, Endüstri ve Örgüt Psikolojisi, Trafik Psikolojisi).

2016-2017 eğitim öğretim yılı Güz döneminden itibariyle Esenboğa Merkez Külliyesi içerisinde, öğrencilerimize kuramsal bilgiyi uygulama olanağı sunacak son teknolojiyle donatılmış psikoloji laboratuvarları ve uygulama merkezleri faaliyet göstermektedir.