Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
|

Fakülte Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi web sayfasına hoş geldiniz.  

Araştırma, yenilik, bilim ve teknoloji fakültemizin en büyük önceliğidir. Henüz 2011 yılında kurulan ve bu kısa sürede çok başarılı ve kariyer hedefinde iddialı öğrencilerin tercih ettiği fakültemizde, alanında başarılı akademisyenler eğitim vermektedir. Her biri ülkemizin ve Dünya’nın seçkin üniversitelerinde uzmanlıklarını tamamlamış olan Fakültemiz akademik kadrosu, kaynaklarımızı toplum adına kullanarak, insanlığa teknolojik alanda imkânlar üretecek olan yarının lider mühendislerini yetiştirmek amacıyla Dünya standartlarında hizmet vermektedirler. Akademisyenlerimiz Fakültemizde eğitim verirken aynı zamanda TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK gibi seçkin ve ileri teknoloji kurumlarında görev alarak hem birikimlerini sunmakta hem de eğitim verdikleri bilgilerini güncellemektedirler.

Temel bilimlerin mühendislik eğitimi ve teknolojik araştırmalarda önemi tartışılmazdır. Bu bağlamda 2018 yılında ilk öğrenci kabulünü alan Matematik Bölümünde akademik alanda donanımlı, matematik bilgisini mühendislik-teknoloji uygulamalarına ve sosyal bilimlere uygulayabilecek yeterliliğe sahip matematikçiler yetiştirilmektedir. 

Zenginleşen akademik kadrosu ve oluşturduğu fiziki altyapı ve laboratuvar imkanları ile fakültemiz, Ankara, Türkiye ve uluslararası alanda önemli akademik kurumlardan biri haline gelme yolunda hızla ilerlemektedir. Fakültemizde eğitim alan öğrenciler yandal/çift anadal eğitimi alma imkanının yanında işletmelerde mesleki eğitim imkanları ile mühendislik kariyerlerine daha avantajlı olarak başlama imkanı yakalamaktadırlar.

Fakültemiz mezunları Ankara’da savunma sanayi firmaları başta olmak üzere kamu ve özel sektörde mühendislik kariyerlerini icra etmektedirler. Ayrıca uluslararası mezunlarımız Orta Asya’dan Afrika’ya birçok ülkede istihdam edilmekte olup, Fakültemizden aldıkları eğitim ile evrensel bir bakış açısı dahilinde hizmet vermektedirler. 

Sevgili Öğrenciler,

Bize katılmanızdan ve mühendislik mesleğinde başarılı olabilmek için üstün gayret ile çalışarak mühendislik mesleğini öğrenmenize yardım etmekten büyük memnuniyet duyarız. Mühendislik mesleğini öğrenirken kararlılığınız ve gayretlerinizde bizi hemen yani başınızda size destek olarak görebileceğiniz bilmenizi isteriz.

Mühendislik fakültemizin web sayfasında akademik kadromuzun özgeçmişleri, alacağınız dersleri, idarecilerimiz ve hizmet veren ilgili idari personelin isimlerini ve görevlerini bulabilirsiniz.