Merkezimiz Eğitim ve Öğretim Faaliyetlerine Öncülük Ediyor

Merkezimiz Eğitim ve Öğretim Faaliyetlerine Öncülük Ediyor

AYBÜ Medikal Metroloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Güven ÇANKAYA ve AYBÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Aytunç ATEŞ öncülüğünde üniversitemizde tıbbi görüntüleme cihazlarına yönelik test, performans değerlendirmesi ve kalibrasyon eğitimleri ile güçlendirilmiş ‘Sağlık Fiziği Tezli Yüksek Lisans Programı’ açılarak uzan süredir bu alanda var olan ihtiyaç bir nebze olsun giderilmiştir.

Bu doğrultuda, üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Sağlık Fiziği Programı, Radyoloji Anabilim Dalı’nda 10 öğrenci sağlık fizikçisi unvanı ile mezun olmuş olup hemen alanları ile ilgili atamaları gerçekleştirilmiştir. 15 yüksek lisans öğrencisinin de eğitimleri şu an devam etmektedir. Sağlık Fiziği yüksek lisans derslerinden Tıbbi Görüntüleme Uygulamaları I-II derslerinin uygulamaları merkezimiz tarafından yürütülmektedir.

Bu cihazların daha iyi kullanımı için ise; AYBÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde ‘Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’ açılarak 2015-2016 eğitim öğretim yılında ön lisans eğitimlerine başlanmıştır. Ayrıca, ‘Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü’ de açılarak 2017-2018 eğitim öğretim yılında ön lisans eğitimlerine başlanmıştır.

Bölümlere ilişkin program detaylarına http://ybu.edu.tr/shmyo/custom_page-338-programlar.html ve http://ybu.edu.tr/saglikbil/custom_page-335-tezli-yuksek-lisans.html adresinden ulaşılabilmektedir.