Genel Sekreterlik
|

AYBÜ Hezarfen takımı TEKNOFEST Özgün Araç Kategorisi Ön Tasarımda İkinci Oldu

single

TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında düzenlenen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması’nda üniversitemiz öğrencilerinden oluşan AYBÜ Hezarfen takımı Özgün Araç Kategorisi Ön Tasarım Rapor Sonuçlarına göre ikinci oldu. 

Hezarfen Otonom takımı 17 kişilik lisans öğrencilerinden oluşan yazılım, mekanik ve elektrik-elektronik ekipleri olmak üzere toplam 3 ana gruba sahiptir. Takım ağırlıklı olarak bilgisayar ve makine mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. Yazılım ekibi görüntü işleme, kontrol yazılımı, derin öğrenme ve simülasyon; mekanik ekibi ise tasarım, analiz, üretim ve otonom sürüşe uygun mekanik sistemlerin planlanması ve üretimi gibi alt ekiplerden oluşmaktadır.

Hezarfen Otonom takımı tarafından üretilen araç, Formula Student yarışmasının kurallarına uygun ve aynı zamanda otonom sürüş için gerekli olan sensör ve sistemlere sahip olan bir Formula aracıdır. Otonom sürüşün temel bileşenlerini kamera, LIDAR, atalet sensörleri(IMU) ve güçlü bir bilgisayar oluşturmaktadır. Otonom sürüşün en önemli kısımlarından olan şerit takibi ve nesne tanıma (tabela tanıma) sistemi kameradan, nesnelerin uzaklığı LIDAR verilerinden, aracın hareket bilgileri ise IMU vb. sensörler üzerinden sağlanmakta ve tüm bu sistemdeki verilerin işlenmesi ve kararın oluşturulması görevini ana bilgisayar üstlenmektedir. Ayrıca araç, tüm bu sistemin iletişimini sağlayan elektronik bileşenlere sahip olmalıdır. Bunların dışında ise otonom aracın güvenliğini sağlamak adına hem yazılımsal hem de teknik olarak yeterli donanıma sahip olacaktır. Bu bağlamda araç, yarışmanın tanımına uygun ve güvenli bir biçimde görevini yerine getirmesi sağlanacaktır.

Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında, özgün tasarım, algoritma hususlarında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek amaçlı düzenlenen yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri, mezunlar; bireysel veya takım halinde katılabilmektedir. 

Özgün Araç Kategorisinde takımlar baştan sona kadar bütün araç üretimini ve yazılımını yaparak yarışmaya katılmaktadır. Yarışmanın ön tasarım raporu etabına katılan 50 takım arasında ikinci sırayı elde eden Hezarfen Otonom takımını tebrik ederiz. 

Yarışma finalinde takımlardan geçerli olan gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yapması beklenecektir. Yarışmanın asıl amacı, otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesidir. 

Ön Tasarım Sonuçlarına göre ikinci olan Hazerfen takımının değerli üyelerini kutlar yarışmanın finalinde de başarıların devamını dileriz.