Endüstri Mühendisliği
|

Staj Sıkça Sorulan Sorular

1. Staj raporlarının son teslim tarihi nedir?

Staj raporları, en geç derslerin başlamasından sonraki 21 gün içerisinde teslim edilmiş olmalıdır.

2. Raporları teslim ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle staj raporları mutlaka İngilizce olmalıdır. Türkçe staj raporu doldurulamaz. Raporlarınızın web sitesindeki “yazım kuralları” çerçevesinde eksiksiz olması gereklidir. Raporlarınız ile şirket tarafından imzalanıp, onaylanan kapalı zarftaki kaşeli imzalı staj değerlendirme formunu, cumartesi çalışma belgesini ve staj raporu teslim beyanını getirmeniz gerekmektedir. Gelmeyen değerlendirme formlarının sorumluluğu öğrenciye aittir.

3. Staj raporuma birtakım tablolar, şekiller, istatistikler, vb. ekleyebilir miyim?

Evet, stajınızı değerlendirirken bize faydalı olabilecek ve stajınızla ilgili dokümanları ekleyebilirsiniz. 

4. Şirketim beni sigortalı yapıyor. Yine de sigorta sicil formu doldurmalı mıyım?

Hayır. Yalnızca Zorunlu Staj Başvuru Formu’nu getirmeniz yeterlidir.

5. Stajım sigorta sicil formunda belirttiğim tarihten erken bitti veya staj yapacağım tarihler değişti. Bu durumda ne yapmalıyım?

Hesap işlerindeki kaydınızın düzeltilmesi için durumunuzu en kısa zamanda bölüm sekreteri Ramazan Avcı’ya ravci@ybu.edu.tr adresi üzerinden bildirmeniz gerekmektedir.

6. Staj yaptığım şirket Cumartesi günü çalışıyor. Staj günü olarak sayılır mı?

Cumartesi Çalışma Belgesi’ni doldurmanız durumunda cumartesi günleri de staj gününden sayılmaktadır.

7. Staj yaptığım şirket resmi tatillerde çalışıyor. Staj günü olarak sayılır mı?

Staj yaptığınız şirket resmi tatillerde çalışsa bile staj günü olarak sayılamaz.

8. Staj yapacağım şirket stajımın zorunlu olduğuna dair belge istiyor. Ne yapmalıyım?

Bölüm web sitesindeki Zorunlu Staj Formu’nu teslim edebilirsiniz.

9. Staj raporunda imzalama ve paraflama nasıl olacak?

Staj raporunun kapak sayfasına elektronik imza atılması gerekmektedir. Elektronik imza yoksa kapak sayfası çıktı alınarak imza atılarak taratılıp yüklenmesi gerekmektedir.

10. Üretim-Hizmet Staj sorularını cevaplamaya çalıştığımda, işlemediğimiz konular ile ilgili sorularla karşılaşıyorum? Ne yapmalıyım?

İşlemediğiniz konular ile ilgili soruları geçebilir ya da belli bir araştırma yaparak konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, ona göre çözümler üretebilirsiniz. Verdiğiniz cevaplara göre stajdan geçer notu alma durumunuz olduğundan, elinizden geldiğince tüm soruları cevaplamaya çalışmanız tavsiye edilir.

11. Staj değerlendirme formunu nasıl hazırlamalıyım?

Staj değerlendirme formunun amiriniz tarafından hazırlanıp kapalı zarf içinde size teslim edilmesi gerekmektedir. Formun içeriği öğrenci tarafından kesinlikle görülmemeli, işletme tarafından zarfın kapandığı yerde imza kaşe olacak şekilde teslim edilmelidir.

12. Zorunlu staj formunun teslimi nasıl olacak?

Zorunlu staj formu, pandemi koşullarından dolayı online olarak da kabul edilme durumu fakülte kararı olarak verilmiştir. Formun elden teslimi her zaman öncelikli tercih olmakla beraber sadece pandemi şartlarında ve acil durumlarda online olarak kabul edilmektedir. Güncel durumlar için bölüm web sitesini takip ediniz.