Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
|

19.01.2023 TARİHLİ YABANCILARA TÜRKÇE SINAVI (YTS) DUYURUSU

3.1.2023

 

 

BAŞVURU VE DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

AYBÜ TÜRKÇE MUAFİYET SINAVI(YABANCILARA TÜRKÇE SINAVI)

Sınav Tarihi:              19.01.2023 saat: 10.00
Son Başvuru tarihi:  16.01.2023 saat: 17.00

BU SINAV SADECE AYBÜ ÖĞRENCİLERİ İÇİN ÜCRETSİZDİR. DİĞER KATILIMCILAR İÇİN SINAV ÜCRETİ 500 TL'DİR. BU SINAVDAN SONRA HERHANGİ BİR TELAFİ SINAVI YAPILMAYACAKTIR. SINAVDAN BAŞARISIZ OLAN VE C1 ALAMAYAN ÜNİVERSİTEMİZ ÖĞRENCİLERİ DÜZEYLERİNE GÖRE SINIFLARA YERLEŞTİRİLİP TÜRKÇE HAZIRLIK EĞİTİMİ ALABİLİRLER. SINAV ÜCRETİ İÇİN BANKA VE İBAN BİLGİLERİ AŞAĞIDADIR.

 

AYBÜ dışından başvuran öğrencilerin kesin kaydının yapılabilmesi için aşağıda belirtilen İBAN numarasına sınavın ödemesinin yapılarak dekontunun dilmer@ybu.edu.tr  adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 

Halk Bankası Merkez Şubesi/ Hesap Adı: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Döner Sermayesi İşletme Müdürlüğü

IBAN: TR 12 0001 2009 1940 0006 0001 17

 

NOT : Lütfen açıklama kısmına "AD, SOYAD, TCKN, DILMER (YTS SINAV ÜCRETİ) ibaresini ekleyiniz ve dekontu dilmer@ybu.edu.tr adresine gönderiniz.

Not 2: Sınava katılabilmeniz için bu forma kesinlikle başvuru yapmalısınız. Sınav planlaması başvurulara göre yapılacağından başvuru olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.  

Not 3: Sadece yüz yüze sınav yapılacaktır. Sınav AYBÜ Cinnah Yerleşkesi Dilmer'de yapılacaktır.

Adres: Güvenevler Mahallesi, Cinnah Caddesi, no: 16 Çankaya/Ankara

Not 4: Adaylar sınava gelirken yanlarında geçerli bir kimlik kartı bulundurmalıdır. En geç saat 9.30'da sınav yerinde olmalıdır. 

NOT 5: AYBÜ öğrencileri için bu sınav ücretsizdir.

 

Yüz Yüze Yabancılara Türkçe Sınavı

Adaylar sınav günü sınavdan en geç yarım saat önce AYBÜ DİLMER'de hazır bulunacaklardır. Her aday kalem, silgi gibi araçlarını kendisi temin edecektir. Adaylar basılı soru kitapçığındaki okuma, dinleme ve yazma sorularını cevapladıktan sonra yüz yüze konuşma sınavına katılarak sınavı tamamlayacaklardır.

Yabancılara Türkçe Sınavı dört temel dil becerisini ölçen bir sınavdır. Sınavda okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümleri bulunmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde değerlendirilmekte olup her bölümün tam puanı 100’dür. Okuma ve dinleme bölümlerinde sorular okuma ve dinleme metinlerine bağlı olarak çoktan seçmeli test şeklindedir. Okuma bölümünde 4 metin ve bu metinlere bağlı olarak çoktan seçmeli test soruları bulunmaktadır. Dinleme bölümünde ise 3 dinleme metnine ait ses kaydı dinlenerek bu kayıtlara ilişkin çoktan seçmeli test sorularına cevap verilmektedir. Yazma bölümünde bir metin (hikaye) tamamlama sorusu ve bir açık uçlu yazma sorusu yer almaktadır. Metin tamamlama sorusunda bir kısmı verilen öykünün devamının en az 100 kelime ile getirilmesi gerekmekte, açık uçlu yazma sorusunda ise bir konu hakkında kişisel görüşlerin en az 125 kelime ile ifade edilmesi beklenmektedir. Konuşma sınavını ise akademik personel, katılımcı ile yüz yüze bir şekilde konuşarak gerçekleştirilmektedir. Bu sınavın değerlendirmesi, her beceriden en az 50 puan almak şartıyla 100 tam puan üzerinden 4 becerinin ortalaması alınarak yapılır. Bir beceriden 50 puan altında alan katılımcı sınavda tamamen başarısız olarak değerlendirilmektedir.

İletişim:

0312 906 13 15

0312 906 13 16

0312 906 25 68

dilmer@ybu.edu.tr