Dil Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
|

AYBÜ Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı (05.12.2022-16.12.2022)

Başvuru için TIKLAYINIZ.

AYBÜ YABANCI DİL OLARAK TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI

Başvuru tarihleri    : 20.10.2022 - 05.12.2022 (saat 13.00)
Program ders saati: 60 saat (30 saat teorik, 30 saat uygulama)

Teorik ders saatleri: 05.12.2022 - 16.12.2022 tarihleri arasında hafta içi her gün 17.30 – 19.20 saatleri arasındadır.

NOT: Teorik dersler yoklama amaçlı kayıt edilmektedir. Teorik ders kayıtları katılımcılarla paylaşılmamaktadır.

Uygulama ders saatleri: 05.12.2022 - 16.12.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen çevrim içi veya çevrim dışı ders saatlerine göre düzenlenir. Uygulama derslerinin 27 saati izleme, 3 saati ise ders anlatımı şeklinde gerçekleşir. (Belgelendirmek kaydıyla yabancılara Türkçe öğretimi alanında ders verme tecrübesine sahip olanlar uygulama derslerinden muaftır).

Devam zorunluluğu: Teorik ve uygulama derslerinde %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Neden Yabancılara Türkçe Öğretimi sertifikası almalıyım?:  
Türkçe, günümüzde dünyada en çok talep gören ve öğrenilmek istenen diller arasında. Türkiye’de milyonlarca yabancı gerek misafir olarak gerek öğrenci olarak yaşamını sürdürmektedir. Bunun yanında yurt dışında da Türkçe öğretim merkezleri, kültür merkezleri ve dil okulları bulunmaktadır. Bu durum da yabancı dil olarak Türkçe öğretecek nitelikli insanlara duyulan ihtiyacı artırmaktadır. Sertifikayı alarak bu alanda çalışabilmek için önemli bir adımı tamamlamış olacaksınız. Ayrıca alandaki bilgi birikiminizi de artırarak akademik bilgi düzeyinizi artırabileceksiniz.

Sertifikalandırma: Program kapsamında öğrenciler materyal hazırlama ödevlerinden ve uygulama derslerinden değerlendirmeye alınırlar. Uygulama değerlendirmesi kursiyerin ders anlatımları esas alınarak öğretim elemanları tarafından yapılır. Materyal hazırlama ödevleri kursiyerlere öğretim elemanları tarafından verilir ve değerlendirilir. Başarılı olmak için uygulama ve materyal hazırlama değerlendirmelerinin her birinden en az 70 puan almak gerekmektedir. Değerlendirmelerden başarısız olan kursiyerlere katılım belgesi düzenlenir. (Uygulama derslerinden muaf olanların başarı puanlarında materyal hazırlama ödevlerinden alacakları puanlar esas alınır.)

Programa Başvuru Yapabilecekler: Programa, Türkçeyi yabancı dil olarak öğretmek isteyen ve bu alanda bilgi birikimini artırmak isteyen lisans bölümlerine kayıtlı/mezun olan herkes başvurabilir.

Aşağıdaki bölümlerden olanlara öncelik tanınacaktır.
Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri, Türk Halkbilimi, Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Yabancı Diller (İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça Öğretmenliği Bölümleri; İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bölümleri vb….), Çeviribilim/Mütercim-Tercümanlık bölümlerinden birinden mezun olmuş olanlar ve bu bölümlerden birinde öğrenim görmekte olanlar programa başvuru yapabilir.

Soru ve sorunlarınız için: dilmer@ybu.edu.tr 
0312 906 25 71 / +90 551 089 79 12