ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ Geçmişten Geleceğe...

Rektörden Mesaj

  Anasayfa › Rektörlük › Rektörden Mesaj  

Rektörden Mesaj

Sevgili Öğrenciler,

İyi bir üniversite eğitimi hepinizin hakkıdır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, ekonomik, sosyal, kültürel, tarihi ve siyasi açıdan bölgesinde ve dünyada lider konuma yükselen ülkemizin üstlendiği misyonu kavramış bir üniversitedir. Ülkemize yeni ufuklar açmayı hedeflemiş olan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, sadece ülkemizde değil, aynı zamanda tarihi, sosyal ve kültürel birlikteliğimiz olan bölge ülkelerindeki genç beyinleri de dünyadaki bilimsel arenaya taşıyacak bir üniversite olacaktır.

Üniversitemiz, dünyanın her ülkesinden öğrencilerin tercih edeceği bir üniversite olmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, ağırlıklı olarak,  dünyada iletişim ve bilim dili haline gelmiş olan İngilizce ile eğitim vermektedir. Öğrencilerinin %25’ini yurt dışından kabul etmeyi hedefleyen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak, öğrencilerinin %50’ye yakını yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan bir "Araştırma Üniversitesi" olarak şekillenmektedir.

Üniversitelerin sorumluluğu sadece yetiştirdikleri öğrencilere meslek edindirmekle sınırlı değildir. Üniversiteler, topluma bilimsel, teknolojik, kültürel ve sosyal anlamda rehberlik edebilecek entelektüellerin de yetişeceği kurumlardır.  Diğer taraftan üniversitelerin bir başka sorumluluğu da kurumsal önderliktir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi bu sorumluluk bilinci içerisinde, topluma olduğu kadar; resmi ve özel kurumlara da gerektiğinde rehberlik ederek yön vermekte ve onlarla işbirliği yapmaktadır.

Disiplinler arası işbirliğini geliştirerek, bu işbirliği içerisinde gerçekleştirilen çalışmaların toplumsal, kültürel, teknolojik ve ticari bir ürüne dönüşmesi için elinden gelen gayreti göstermektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, dünyadaki başarılı eğitim kurumlarında olduğu gibi, tüm öğretim kadrosunun mesailerinin büyük kısmını öğrencileri ile birlikte üzerinde çalışılan projelere yoğunlaştırdıkları bir çalışma sistemini benimsemiştir. İşte bu çalışmalar sırasında siz değerli öğrencilerimizin, üniversitemizde edindiği teorik bilgilerini gerçek hayat örnekleriyle harmanlama imkânı olacaktır.

Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda çalışacak olan üniversitemiz, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girmeyi hedeflemektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin bütün öğretim kadrosu ve idari personeli, sizlerin huzurlu, mutlu ve rahat bir ortamda eğitim almanız için elinden geleni yapacaktır. Doktoralarını dünyanın ve ülkemizin seçkin üniversitelerinde tamamlamış olan öğretim üyelerimizin her biri, sizleri 21. yüzyılın gereklerine uygun, nitelikli bireyler olarak yetiştirmeyi ve iş hayatına hazırlamayı hedeflemektedir.

Üniversitemiz sizlerin de bildiği üzere Ankara’nın 5. Devlet Üniversitesi olarak 2010 yılında kurulmuş  genç bir üniversitedir. Şu anda Başkent Ankara’nın farklı bölgelerinde yer alan 13 ayrı birimde hizmet vermektedir. Üniversitemiz Külliyesi  Esenboğa bölgesinde yer almaktadır. 80.000 m2 kapalı alana sahip birinci etap inşaatı tamamlanmış olup hizmet vermeye devam ediyoruz.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Tıp Fakültesi Bilkent'te; Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Beslenme ve Diyetetik, Spor Bilimleri, Odyoloji Bölümü Etlik Milli İrade (Doğu) Yerleşkesinde; Hemşirelik, Sosyal Hizmet, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi Bölümleri Esenboğa Külliyesinde; Hukuk Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi Etlik 15 Temmuz Şehitleri (Batı) Yerleşkesinde; Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı öğrencileri Cinnah' ta Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çubuk Yerleşkesinde öğrenimlerine devam edeceklerdir.

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi öğrencileri ise Esenboğa Külliyesi'nde öğrenim göreceklerdir. Esenboğa Külliyemiz, 1402 yılında Ankara Savaşı'nın meydana geldiği tarihi alanda, Ankara şehir merkezine araçla 20 dakikalık mesafede yer almakta; "Esenboğa Havaalanına" ulaşım ise 3-4 dakika sürmektedir. 

Üniversitemiz Rektörlüğü Esenboğa Külliyesi ve Etlik Milli İrade Binasında hizmet vermektedir.

Sevgili Gençler,

Standartları yüksek bir eğitim ve parlak bir gelecek için, hepinizi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesine bekliyoruz. Şimdiden yeni eğitim öğretim yılınızın başarı, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum.

 

Prof. Dr.  Metin DOĞAN

REKTÖR