Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

Cumhuriyetimizin 100.Yılı Etkinliği Kapsamında Prof. Dr. Cemal KURNAZ, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Konferans Verdi

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile AYBÜ Genç Edebiyatçılar Topluluğu, Cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında bir konferans düzenledi. Konferansın konuşmacısı, Prof. Dr. Cemal KURNAZ oldu. İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Orçan, İTBF Dekanı Prof. Dr. Hüseyin ÇINAR, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sıddık ÇALIK, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

"Divan Yolunda Bir Ömür" başlıklı konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa ERDOĞAN gerçekleştirdi. ERDOĞAN, Prof. Dr. Cemal KURNAZ'ı divan şiirini sevdiren bir isim olduğunu vurgulayarak, bilim adamlığı, hocalık ve insanlık vasıflarını bir arada barındıran değerli bir isim olduğunu belirtti.

     Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa ORÇAN ise konuşmasında toplumların sosyal bilimler, sanat ve edebiyat alanındaki başarılarına dikkat çekerek, üniversite olarak bu tür etkinlikleri desteklediklerini ifade etti. Divan edebiyatının toplum için önemli bir değer olduğunu vurgulayan ORÇAN, programı düzenleyenlere teşekkür etti. Programın devamında, Prof. Dr. Cemal KURNAZ'ınözgeçmişi ve eserleri anlatıldı. Ardından şairliği de olan Kurnaz'ın bir şiiri Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Dilara YILDIZ tarafından seslendirildi.

   Konuşmacı Prof. Dr. Cemal KURNAZ,yaşamından, görev yaptığı yerlerden ve edebiyatla olan ilişkisinden bahsederek gençlere azim ve gayretin önemini anlattı. KURNAZ,Türk toplumunun tarihine vurgu yaparak, eski Türklerin Anadolu'da dil, edebiyat ve medeniyet inşa etmekte nasıl başarılı olduklarına dikkat çekti. Türkçenin ve divan edebiyatının önemine vurgu yaparak, bu değerlerin korunması gerektiğini belirtti.

Programın sonunda Prof. Dr. Cemal KURNAZ'a hediye takdim edildi. Etkinlik hatıra fotoğrafı ile son buldu.