Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
|

AYBÜ’DE KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

single

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından 15 Temmuz Şehitleri Kampüsünde “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri Çalıştayı” düzenlendi. Program AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın açış konuşmalarıyla başladı. Bu minvalde bir çalıştay düzenlendiği için İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Aydınlı, bu zor dönemde depremle ilgili yapılan her türlü çalışmanın çok önemli olduğunu ve yapılan çalışmaların hiçbirinin boşa olmadığını aktardı. Türkiye’de İnşaat Mühendisliği bölümünün yeteri kadar değer görmediğini kaydeden Aydınlı, Türkiye’nin müteahhit noktasında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu vurgularken bina yapma konusunda ciddi bir tecrübemiz olduğunu söyledi. Bunu eşgüdümleyecek insan kaynağı noktasında eksik kalındığını aktaran Rektör Aydınlı, inşaat sektöründe yer alan işçilerin mevsimlik işçi olarak anlaşıldığını ve bu hususta bir karışıklık olduğunu söyledi. Bilim insanlarının en önemli görevinin tanımlamak ve “bu nedir?” sorusuna cevap vermek olduğunu bildiren Rektör Aydınlı, bu konuda gerçekleştirilen her türlü çalışmanın bu sorulara cevap verme noktasında önem arz ettiğini vurguladı. Düzenlenen çalıştayda “ne oldu” sorusunun teknik açılardan tanımlandığını söyleyen Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, bu tarz çalışmalarla bir noktada bu millete olan borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş oluyoruz diyerek programın önemine dikkat çekti. 6 Şubat depremlerinden sonra okulumuzun öğrencileri, akademik ve idari personeli ve üst yönetimi olarak seferberlik içerisinde çalışıldığını söylerken bütün birimlere teşekkürlerini sundu. Prof. Dr. İbrahim Aydınlı çalıştayda sunulan bildirilerin İngilizceye aktarılması ve yayınlanması gerektiğini vurguladı. Bu bildirilerin her birinin dünya tarafından okunması gerektiğini söylerken bundan sonra kurulacak olan kurullarda üniversite olarak yer almamız gerektiğini söyleyen Aydınlı çalıştayda emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak sözlerini noktaladı.

Çalıştayın ilk oturumunda Dr. Öğr. Üyesi Okan İlhan “Sismik Durum, Kuvvetli Yer Hareketi Kayıtları ve Zemin Etkisi” başlıklı bildirisiyle depremin zemine yaptığı etki hakkında bilgiler verdi. Dr. Öğr. Üyesi Davut Yılmaz Kahramanmaraş depremlerinin barajlara yaptığı etki hususunda bilgilendirme yaparken yaşanan depremin barajları kesen fayları tetikleyeceğini vurguladı. Prof. Dr. Taha Taşkıran, deprem bölgesinde meydana gelen heyelanlar noktasında bildiri sundu ve bu bölgelerde çok sayıda heyelan yaşandığını aktardı. 
İkinci oturumun ilk konuşmacısı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Dilsiz deprem bölgesinde incelediği yapısal hasar izlenimleri hakkında bir değerlendirme yaparken çalışmasını sadece konut tipi binalarla sınırlandırdığını aktardı. Gaziantep ve civarlarındaki yapı hasarlarını inceleyen Prof. Dr. Mehmet Baran, yaşanan depremin Gaziantep merkeze göre Gaziantep İslahiye’de neden bu kadar fazla yıkıma sebep olduğunu araştırdıklarını ve bu araştırmanın TUBİTAK 1002-C kapsamında proje haline geldiğini aktardı. İnşaat Mühendisliği bölümü bölüm başkanı Prof. Dr. Lutfullah Turanlı 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde yıkılan binalarda hangi yapı malzemelerinin kullanıldığını aktarırken yıkılan ya da ağır hasar alan yapıların durumunun değerlendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Yapılan yapılarda sürekli olarak inşaat mühendisi başta olmak üzere mühendis ve mimarların çalışması gerektiğine dikkat çekerken çalışan teknik personelin mutlaka ustalık belgesi bulunmasının şart olduğunu aktardı. Prof. Dr. Hasan OKUYUCU TUBİTAK 1002-C destek programı kapsamında Kahramanmaraş depremlerini sanayi altyapısı hasar analizi bakımından inceledi. Prof. Dr. Salah Haj İsmail depremin ikinci günü sanayi bölgelerinde gerçekleşen hasarlar hakkında İngilizce bildirisini sundu. Çalıştayın son oturumu Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık bölümü Öğr. Gör. Dr. Ekrem Bahadır Çalışkan tarafından gerçekleştirildi. Çalışkan, Kahramanmaraş depremlerinden Hatay’ı merkeze alıp zarar gören unsurları maddeleyerek çalıştayı sonlandırdı.